Skol SM i Schack 2011



 

Uppdaterad 2011-10-15 14:30

Ställning i Klass A 91-94 efter rond 8
  Namn 1 2 3 4 5 6 7 8 Tot
1 Jonathan Westerberg, Åva gymnasium, Täby 151     ½2 41     15   16 3½   81     19 7   
2 Philip Lindgren, S:t Petriskolan, Malmö   113 1½   3½     127   17 61   41   81   7   
3 Anders Pettersson, KTH, Stockholm 4½     120   ½2 131   261     ½1 91   61  
4 Eric Thörn, KTH, Stockholm   ½3 211     01 241   141     110   02 111  
5 Jakob Aperia, Norra Real, Stockholm 161     ½7   123 10   110     114   110 131  
6 Carl Cederstam-Barsk, Norra Real, Stockholm   19 281     110 261   10     02 131     03 5   
7 Adam Scheid, Christopher Polhem Gymnasiet, Visby   114 5½     124   ½8 20   90     121 171   5   
8 Axel Aakerman, Donner Gymnasiet, Klintehamn   122 181     ½26 7½   10½   111     01   02
9 Axel Wik, Kunskapsgymnasiet Globen, Stockholm 60     130   ½14 221   211     17   03 10  
10 Harald Berggren Torell, Jensen, Göteborg 171     129 60     111   ½8 40   50   211  
11 Gabriel Boström, Sollentuna SK   ½21 121   291   100     15   08 201     04
12 Hanna Lüning, Internationella gymnasiet, Uppsala 230     011   117   118 25½   22½     ½26   120
13 Martin Lundberg, Soltorgsgymnasiet, Borlänge 20     115 251     03   127 261     06   05 4   
14 Johanna Lundström, Calmare Internationella Skola, Kalmar 70     116 9½     123   04 50     118 19½   4   
15 Viktor Ståhl, Soltorgsgymnasiet, Borlänge   01 130     130   ½16 200   241     ½27 281   4   
16 Louise Rosenblad, Norra Real, Stockholm   05 140     119 15½     123 200     125 22½   4   
17 Sam Grundel, Anders Ljungstedts Gymnasium, Linköping   010 19½   120     131   129 27½     122   07 4   
18 Klara Asplund, Norra Real, Stockholm 20½     08   ½22 120     128 301   140     126 4   
19 Alexander Frisk, Dragonskolan, Umeå 290     ½17 160     020   1F 231     130   ½14 4   
20 Johannes Aira, ingen, Göteborg   ½18 30   210   191     115   116   011 120  
21 Martin Orell, ABB Industrigymnasiet, Västerås 11½     04   120 291     09 251   70     010
22 Lars Axelsson, Herrgårdsgymnasiet, Säffle 80     1F 18½     09   124   ½12 170     ½16
23 Fredrik Ljungdahl, Tyresö, Tyresö   112   ½24 50   140   160     019   1F 311  
24 Caroline Lindberg-Hansen, Ängelholm   1F 23½   70     04 220     015 311     127
25 Jakob Kisselgof, Norra Real, Stockholm   027 311     013 281     ½12   021 160   301  
26 Linus Larsén, Norra Real, Stockholm   131 271   8½     06   03   013 12½   180   3   
27 Leo Brodin, Norra Real, Stockholm 251     026   128 20   130     ½17 15½   240   3   
28 Stina Herrström, Linnéuniversitetet, Växjö 301     06 270     025 180     1F   129   015 3   
29 Erik Petersson, Alströmerskolan, Alingsås   119 100     011   021 170   311   280     1F 3   
30 Jacob Hagström, IT College of Sweden, Stockholm   028 90   150     1F   131   018 190     025 2   
31 Hanna Hamrell, Norra Real, Stockholm 260     025   1F 170   300     029   024   023 1   

Ställning i Klass B 95-96 efter rond 8
  Namn 1 2 3 4 5 6 7 8 Tot
1 Mattis Olofsson-Dolk, Fagrabäckskolan, Växjö 351   101     122   131 3½   41     ½2 5½  
2 Sam Kassani, Sollentuna SK 151   91     ½4 17½     116   ½3 1½     110 6   
3 Joar Ölund, Kunskap Fruängen, Stockholm 81   191     ½16 271     ½1 2½     115   ½4 6   
4 Aditya Subramanien, Malmö Borgarskola   113   111 2½   281   311     01   110 3½   6   
5 Lars Åström, Linneskolan, Malmö 141     027   123 7½   371   161     117   ½1 6   
6 Daniel Skorczynski, Hvitfeldtska gymnasiet, Göteborg 110   131     124 391     127   ½15 7½   121   6   
7 Karvan Awat, Skiljeboskolan, Västerås   141 160   191     ½5   128 311     ½6 8½  
8 Nikita Smirnov, Östra Real, Stockholm   03 341   421     012   118 271     128   ½7
9 Hampus Lane, Hvitfeldtska gymnasiet, Göteborg 381     02 110     133   ½19 201     131 151  
10 Martin Ollén, Mariaskolan, Malmö 181     01 331     111 221     117 40   20   5   
11 Anders Henningsson, Karlbergsgymnasiet, Åmål   16 40     19 100     132 120   341     121 5   
12 Malte Kauranen, Bergagymnasiet, Eslöv 241     032 201   81     015   111 211     06 5   
13 Sven Risberg, Katedralsskolan, Linköping 40     06 30½     126 231   321     119 17½   5   
14 Daniel Jogstad, Bergagymnasiet, Eslöv   05   126 180   250   401     133   136 281   5   
15 Adrian Bohman Karlholm, Myrvikens Skola, Oviken   02 381     125   118 121   6½   30     09
16 Jessica Bengtsson, Sigrid Rudebecks gymnasium, Göteborg   140   17 3½   21½   20     05 221     ½18
17 Louise Segerfelt, Schillerska, Göteborg 201     ½39 371     ½2   121 100   50     ½13
18 Alexander Ferkingoff, Ahlströmmer, Alingsås   010   135   114 150   80   241     125 16½  
19 Alexander Hübbert, Brageskolan, Rotebro 431     03   07 231   9½     137 130   271  
20 Hans-Christian Nilsson, Bergundaskolan, Växjö   017 401     012 421   25½     09 381     129
21 Lennart Larsson, Norrtullsskolan, Söderhamn 1     123 27½     ½16 170   221     012 110   4   
22 Rickard Fernström, IT-Gymnasiet, Västerås 441     133 10   321     010   021   016   131 4   
23 Emil Hössjer, Norra Real, Stockholm   142 210   50     019   013 401     133 351   4   
24 Erik Bolin, Falkenbergs Gymnasium, Falkenberg   012 301   60     140 340     018   132   136 4   
25 Mathias Bjerkliden, Örsundsbroskolan, Örsundsbro   037 291   150     114   ½20 36½   180     134 4   
26 Yang Zhong, Norra Real, Stockholm   027 140   35½   130     ½29   1F 391   371   4   
27 Elliot Ekblad, Karl Johan, Göteborg 261   51     ½21   03 60     08 371     019
28 Vidar Johnsson, Bergagymnasiet, Eslöv 291     ½37   139   04 70     134 80     014
29 Kevin Chan, Globen kunskap, Stockholm   028   025 380     1F 26½   391     130 200  
30 Håkan Knöös, Herrgårdsgymnasiet, Säffle 320     024   ½13   ½35 411     ½38 290   421  
31 Assar Törnberg, Bergvretenskolan, Enköping   1F 411     132 10     04   07 90   220   3   
32 Samuel Weinman, Vasa Real, Stockholm   130 121   310     022 110     013 240     138 3   
33 Arvid Angelsten-Sederholm, Vaksalaskolan, Uppsala   136 220     010 90     142 140   230     143 3   
34 Johan Herrström, T 4 Montesoriskola, Hässleholm 390     08 431     138   124 280     011 250   3   
35 Michael Sjödin, Immanuelskolan, Borlänge   01 180     ½26 30½     038   143 421     023 3   
36 Pontus Carlén, Bäckängsgymnasiet, Borås 330     ½44 411     037   139   ½25 140   240   3   
37 Niclas Claesson, Falkenbergs Gymnasium, Falkenberg 251   28½     017 361     05 190     027   026
38 Daniel Namvar, Bäckängsgymnasiet, Borås   09   015   129 340   351   30½     020 320  
39 Adam Nithander, Nolhagaskolan, Alingsås   134 17½   280     06 360     029   026   1F
40 Ellen Eidenert, Örsundsbroskolan, Örsundsbro 160     020   1 240     014   023 431     ½41
41 Gabriel Blid, Åsö grundskola, Stockholm 70     031   036 431     030   042   1F 40½  
42 Niklas Ljunglöf, Mälarhöjdens skola, Stockholm 230     143   08   020 330   411     035   030 2   
43 Johan Gunnarsson, Alléskolan, Åtvidaberg   019 420     034   041   1F 350     040 330   1   
44 Nils Axelsson, Tegnerskolan, Säffle   022 36½   400     -F   -F   -F   -F   -F ½

Ställning i Klass C 97 efter rond 8
  Namn 1 2 3 4 5 6 7 8 Tot
1 Egor Norlin, Engelska Skolan Norr, Stockholm   128 21   101   201     17   ½9 111   51  
2 Tom Rydström, Växjö Internationella Grundskola   18   01 291   121   271     14 91   71   7   
3 John Svensson, Kunskapsskolan, Västerås 41   110     122 270     133 211   141     19 6   
4 Filip Johansson, Ekdalaskolan, Mölnlycke   03   119 281   341     16 20     ½7   111
5 Ina Kraemer, Bergaskolan, Malmö 171     121 23½   70   151     110   18   01
6 Philipp Schenk, Tyska Skolan, Stockholm   021   127 251   331   40   23½     113   110
7 Sven Johansson, Lerbäckskolan, Lund 141     131 9½     15 10     120 4½     02 5   
8 Patrik Liedbeck, Bladinskolan, Malmö 20     ½13   130 241     ½23 121   50     117 5   
9 Mathai Jacob, Berzeliusskolan, Linköping 331     112   ½7   123 20½   1½     02 30  
10 Martin Grüter, Åsö grundskola, Stockholm 131   291     01   115 11½   50     120 60  
11 Niclas Samuelsson, Olympicaskolan, Hedemora 301     13 200     118   ½10 271     01 40  
12 Mikael Söderlund, Åsö grundskola, Stockholm   126 90   311     02   118   08   127 14½  
13 David Sundås, Snäckebacksskolan, Ronneby   010 8½   161   210     124   125 60     123
14 Per Steen, Tegnerskolan, Säffle   07 260     132 351   341   151     03   ½12
15 Malva Kauranen, Norrevångsskolan, Eslöv   135 34½   211   100     05   014   122 241  
16 Nils Torstensson, Åsö grundskola, Stockholm   029 24½     013   119 22½   281   251     ½18
17 Simon Eisele, Nyvångsskolan, Dalby   05 361     027 22½   311     130   123 80  
18 Danny Nguyen, Erikslundsskolan, Borås   136 230     134 110   120     133   121 16½  
19 Viktor Wahlberg, Olympicaskolan, Hedemora   022 40     1F 160     135 371     130 20½  
20 Jonas Tjärnemo, Södervångsskolan, Vellinge 241   221     111   01   ½9 70   100     ½19 4   
21 Erik Tegler, Gunnesboskolan, Lund 61   50     015   113 291     03 180     127 4   
22 Annika Lundberg, Forssa Klacksskolan, Borlänge 191     020 30     ½17   ½16   129 150   281   4   
23 Olof Sanchez, Karl Johan, Göteborg 321     118   ½5 90   8½     ½6 170   130  
24 Carl Eriksson, Engelska Skolan Norr, Stockholm   020   ½16 361     08 130     134 331     015
25 Samuel Wikström, Maserskolan, Borlänge   031   132   06 261   30½   130     016 351  
26 Jesper Franzén-Ohlsson, Djäkneskolan, Skara 120     114 330     025 280     131   137 30½  
27 Areon Lundkvist, Olympicaskolan, Hedemora   1F 60   171     13   02   011 120   210   3   
28 Valentine Lin, S:t Ilianskolan, Enköping 10     137   04 300     126   016 291     022 3   
29 Johannes Höghäll Johnsson, Öllsjöskolan, Kristianstad 161     010   02 311     021 220     028 371   3   
30 Mikael Engdahl, Hagaskolan, Umeå   011   1F 80     128   ½25 170   190     ½26 3   
31 Johan Hallbeck, Centralskolan, Svedala 251   70     012   029   017 260     1F   136 3   
32 Joakim Berglund, Maserskolan, Borlänge   023 250   140     036   1F 35½     134 33½   3   
33 Pontus Karlsson, Djäkneskolan, Skara   09 351     126   06 30   180     024   ½32
34 Sanna Hjalmarsson, Engelska Skolan, Linköping 371     ½15 180     04   014 240   320     1F
35 Jonathan Franzén-Ohlsson, Teglaskolan, Skara 150     033 371     014 190     ½32   136   025
36 Markus Stolt, Lillåns skola, Dyltabruk 180     017   024 321     037   1F 350   310   2   
37 Marcus Loborg, Engelska Skolan, Linköping   034 280     035   1F 361     019 260     029 2   

Ställning i Klass D 98 efter rond 8
  Namn 1 2 3 4 5 6 7 8 Tot
1 Rina Weinman, Vasa Real, Stockholm   124 111   201   31   61     02   17   ½4
2 Gustav Halvarsson, Mälarhöjdens skola, Stockholm 200     19   128 261     121 11   61     ½3
3 Leo Odell-Johansson, Mälarhöjdens skola, Stockholm   115 81   71     01 131     ½6   111 2½   6   
4 Gabriel Tidestav, Kunskapsskolan, Spånga 160     127   114 120   171     125   18 1½  
5 David Nordin, Båtsmansskolan, Mölnlycke 311   13½     112   06   ½20 16½     121 141  
6 Filip Sjödin, Viksängsskolan, Västerås 231     121 161   51     01 3½     02 7½   5   
7 Valdemar Stenhammar, Båtsmansskolan, Mölnlycke 261   171     03   116 8½     113 10     ½6 5   
8 Felix Tuomainen, Björknäs, Nacka 301     03   117 111     ½7 21½   40     116 5   
9 Marco Limeta, Katolska Skolan av Notre Dame, Göteborg   010 20   191     124 150     117 291     118 5   
10 Alina Legkiy, Solskifte, Täby 91     020   011   018 221   281   241   211   5   
11 Oscar Hylén, Spångholmsskolan, Bara 251     01 101     08   118   120 30   13½  
12 Ramir Rabaza, Högalid, Stockholm   119 18½   50     14 160     115 140   201  
13 Adam Eriksson, Engelska Skolan Norr, Stockholm 291     ½5   118 20½     03 70   251     ½11
14 Teddie Ljunggren, Olympicaskolan, Hedemora 210     123 40     130   ½29 261     112   05
15 Erik Rosqvist, Mälarhöjdens skola, Stockholm 30     030   132 271     19 120     ½20 251  
16 Sam Yazdanhah, Engelska Skolan Norr, Stockholm   14 221     06 70     112   ½5 18½   80   4   
17 Tora Svensson, Viksängsskolan, Västerås 321     07 80     122   04 90     126   124 4   
18 Anton Darnell, Rålanbshovsskolan, Stockholm   128   ½12 130   101   110   291     ½16 90   4   
19 Filip Lüning, Örsundsbroskolan, Örsundsbro 120   280     09   131 231     024 321   271   4   
20 Nils Jutblad, Betelskolan Hässla, Hönö   12 101     01   ½13 5½   110   15½     012
21 James Lindström, Hagaskolan, Umeå   114 60   221     125 20     ½8 50     010
22 Alexander Lindén, Almbyskolan, Örebro 271     016   021 170     010 301     ½28   129
23 Mattias Wernersson, Läredaskolan, Hässleholm   06 140   270     132   019 311     ½30 281  
24 Linda von Fircks, Segeltorp, Huddinge 10     025   131 90     127 191     010 170   3   
25 Lukas Munther, Tunaskolan   011 241     129 210   261   40     013   015 3   
26 Erik Leonardsson, Klågerupsskolan, Klågerup   07 321   301     02   025   014 170   311   3   
27 Björn Birath, Kunskapsskolan, Västerås   022 40     123   015 240   321   311     019 3   
28 Marcus Sylvan, Linghemsskolan, Linköping 180     119 20     029 301     010 22½     023
29 Erik Shahinyan, Tappströmskolan, Ekerö   013   131 250   281   14½     018   09 220  
30 Marcus Johansson, Lindsdalsskolan, Kalmar   08 151     026 140     028   022 23½   321  
31 Ludvig Berglund, Engelska Skolan, Linköping   05 290   240   190     132   023   027   026 1   
32 Moa Thurgren, Kunskapsskolan, Västerås   017   026 150   230   310     027   019   030 0   

Ställning i Klass E 99 efter rond 8
  Namn 1 2 3 4 5 6 7 8 Tot
1 Kunal Bhatnagar, Sollentuna SK 261     139 511     16 31   40     19 71   7   
2 Axel Berglind, Mälarhöjdens skola, Stockholm 71     05   137   113 161   101   181     14 7   
3 Martin Jogstad, Montessoriskolan, Eslöv   121 401   361     112   01 61     14 91   7   
4 Joakim Mörling, Bladinskolan, Malmö   142 111   181   191     110   11 30   20   6   
5 Ida Lindberg, Rävlandaskolan, Rävlanda   128 21     125   ½10 60     ½7 141   181   6   
6 Alexander Håkansson, Internationella, Stockholm 441     150   138 10     15   03 121   131   6   
7 Leonardo Aira, Ebba Petterssons privatskola, Västra Frölunda   02 341     128 311     129 5½   111     01
8 Niklas Vatn, Hökåsenskolan, Västerås   ½20 571   90     011   142 371   221     119
9 David Bit-Narva, Engelska Skolan Norr, Stockholm 541   190     18   115   127 121   10     03 5   
10 Hugo Tvitekkja, Engelska Skolan Norr, Stockholm   132 131     119 5½   40     02   130 11½   5   
11 Dennis Lennartsson, Gustavslundskolan, Växjö 15½     04   122 81   171   271     07   ½10 5   
12 Carl Larsson, Nordhemsskolan, Stockholm 411     143   127 30   141     09   06 251   5   
13 Ludvig Jacobson, Lilla Akademin, Stockholm   131   010 451   20   501     121   125   06 5   
14 Edvin Bannout, Uppsala Musikklasser 291     ½18 15½     136   012 161     05 301   5   
15 Ossian Jansson, Annedal, Göteborg   ½11 201     ½14 90     136 19½   33½     126 5   
16 Louise Westin, Ljungenskolan, Höllviken   117 270     155 501     02   014 311   291   5   
17 Justus Rudolph, Lunds ASK 160     ½24 571     145   011 381     ½26   133 5   
18 Brandy Paltzer, Sollentuna SK   157 14½     04 211     138 231     02   05
19 Linn Andreasson, Vasa Real, Stockholm 471     19 100     04 511     ½15   123 80  
20 Anton Hultén, Mälarhöjdens skola, Stockholm 8½     015 24½     ½22   ½39 421   281     ½21
21 Sol Granbom, Lilla Akademin, Stockholm 30     141 521     018   153 130   461   20½  
22 Edward Eriksson, Örsundsbroskolan, Örsundsbro   036 421   110   20½     145   140   08 371  
23 Kathleen Cardino Friborg, Annedal, Göteborg 370     144 301     153 25½     018 190     132
24 Ludvig Forfang-Righard, Lunds ASK 550   17½     ½20   132   033 35½     150   136
25 Wilhelm Xi Liadal, Oscar Fredrik, Göteborg 351     145 50   38½     ½23   129 130     012 4   
26 André Forsberg, BMSL, Lund   01 530     149 481     135   ½33 17½   150   4   
27 Gösta Larsson, Ebba Petterssons privatskola, Västra Frölunda 481     116 120     151 90     011 290     139 4   
28 Mattias Ly, Tingdammskolan, Oxie 50     135 70   300     152   147   020 431   4   
29 Ludvig Monemi, Mälarhöjdens skola, Stockholm   014 541   461     143 70   250     127   016 4   
30 Carlos Thörnberg, Sveaskolan, Malmö 500   491     023   128 461     131 100     014 4   
31 Arash Khezeri Kraim, Maestro, Nacka 130   561     147   07 431   300     016   146 4   
32 Gustav Ahltorp, Västra Ingelstad skola, V Ingelstad 100     047   154 240     144 341   381   230   4   
33 Joar Sixt, Änglagårdsskolan, Göteborg   043   148   053 521   241   26½     ½15 170   4   
34 Simon Andersson, Fjäll, Göteborg 380     07 440   491     141   032   154 451   4   
35 Annie Nylen, BMSL, Lund   025 280     156 441   260     ½24   ½43 421   4   
36 Edvin Monemi, Mälarhöjdens skola, Stockholm 221     146   03 140   150     ½51   140 240  
37 Karl Liedbeck, Bladinskolan, Malmö   123   038 20   391   40½     08 511     022
38 Miranda Fredholm, Lilla Akademin, Stockholm   134 371   60     ½25 180     017   032 481  
39 Otto Nordling, Lunds ASK   149 10     050   037 20½     154 531   270  
40 Erik Strigén, Landvetterskolan, Landvetter   152   03 430   551     ½37 220   360     151
41 Edward Amoev, Mariebergskolan, Skara   012 210     048 581   340   491     ½52   150
42 Joel Paulin Hugo, Landvetterskolan, Landvetter 40     022   158 571   80     020 471     035 3   
43 Adam Areberg, Djupadalsskolan, Malmö 331   120     140 290     031   ½50 35½     028 3   
44 Stina Johansson, Lerbäckskolan, Lund   06 230     134   035 320     152 450   541   3   
45 Amanda Tillberg, Lilla Akademin, Stockholm   156 250     013 170   220   551     144   034 3   
46 Susanne Nguyen, Internationella Engelska skolan, Borås 581   360     029 471     030   153   021 310   3   
47 Moa Elofsson, Ervalla skola, Ervalla   019 321   310     046   155 280     042 531   3   
48 Jonas Lidman, Lilla Akademin, Stockholm   027 330   411     026 540     156 551     038 3   
49 Josefin Hallbeck, Centralskolan, Svedala 390     030 260     034 581     041 571     156 3   
50 Alina Chapovalova, Lilla Akademin, Stockholm   130 60   391     016   013 43½   240   410  
51 Dobroslawa Wikeling, Gäddgårdsskolan, Arboga 531     155   01 270     019 36½     037 400  
52 Filip Hjelm, Hökåsenskolan, Västerås 400     158   021   033 280   440   41½     157
53 Viktoria Helander, Lilla Akademin, Stockholm   051   126 331   230   210   460     039   047 2   
54 Oliver Boström, Virsboskolan, Virsbo   09   029 320   561     148 390   340     044 2   
55 Helge Herrström, T 4 Montesoriskola, Hässleholm   124 510   160     040 470     045   048 581   2   
56 Natalia Ögren, Lilla Akademin, Stockholm 450     031 350     054   157 480     158 490   2   
57 Adam Nyström, Valsätraskolan, Uppsala 180     08   017   042 560   581     049 520   1   
58 Lowisa Ärlegård, Ervalla skola, Ervalla   046 520   420     041   049   057 560     055 0   

Ställning i Klass F 00 efter rond 11
  Namn 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Tot
1 Daniel Johnson, Norrstrandsskolan, Karlstad   124   ½3 211     17 231   6½   41     19 171     ½2 50  
2 Adrian Ekenstierna, Futuraskolan, Stockholm 281     15 91     ½6 30   70     118   120   112 1½     14 8   
3 Filip Landin, Kärralundsskolan, Göteborg   113 1½   151     18   12 121   90     ½6 40     117 141   8   
4 Daniel Roos, Engelska Skolan Uppsala   014 501     133 431     113 101     01 121     13   16 20   8   
5 Alfons Emmoth, Herrgärdsskolan, Västerås 271   20     018   129 331     131 421     07   18 111     11 8   
6 Kamras Awat, Bjurhovaskolan, Västerås   110 291     119 2½     ½12   ½1 201   3½     19 40   7½  
7 Tintin Burman, Minervaskolan, Umeå   145   ½8 391   10   401     12   012 51   16½     19   ½6
8 William Karlsson, Fageredsskolan, Fagered   136 7½   311   30     010   127   115 281   50     116   112
9 Johan von Drygalski, Ekbergaskolan, Västerås 511   181     02   119   117 161     13 10   60   70     113 7   
10 David Sundstedt, Hamreskolan, Västerås 60   321     1   126 81     04   016 130   181     115   122 7   
11 Karl Ekberg, Skegrieskolan, Skegrie   134 25½   160     121   ½15 180     123 271     131   05 171   7   
12 Devik Svalstedt, Norrstrandsskolan, Karlstad 521     130 351     123 6½     03 71     04 20     122 80  
13 Oscar Wollman, Näsbyparkskolan, Täby 30   241     122   118 40     144   017   110 14½   281   90  
14 Gabriel Winsnes, Landvetterskolan, Landvetter 41     035   130 170   191     ½15 25½     118   ½13 311     03
15 Axel Svensson, Hamreskolan, Västerås   146 21½     03   139 11½   14½   80   351     124 100     127
16 Jonatan Björck, Stureby skola, Stockholm 40½   361     111   ½35 441     09 101     017   ½7 80     128
17 Oskar Strömberg, Engelska Skolan Norr, Stockholm   153 190     129   114 90     123 131   161     01 30     011 6   
18 Hugo Pilström, International English School Bromma 421     09 51   130     143   111 20   140     010   141   136 6   
19 Chris Toring, Engelska Skolan Norr, Stockholm 541     117 60   90     014   134   121 220   421     ½27 26½   6   
20 Ivan Wahlund, Katarina Södra, Stockholm   137 230     ½41 301     125   142   06 20     022 36½     131 6   
21 Jacob Lindström, Hagaskolan, Umeå 491     ½15   01 110     139   ½32 190   441     137 26½   24½   6   
22 Gabriel Ekström, Engelska Skolan Norr, Stockholm   039 381   130   330     129   147   126   119 201   120   100   6   
23 Johannes Riese, IES Nacka 431     120   144 120     01 170   110   320     134   137 331   6   
24 Joas Kahlert, Drottningdals skola, Rådmansö 10     013   138 501     ½32 250     145 341   150   291     ½21 6   
25 Herman Ekelund, Montessoriskolan, Eslöv   126   ½11 400   411   200     124   ½14 310   270     142 321   6   
26 Nil Jonasson, Enebyparkskolan, Norrköping 250     134   146 100     031 331   220   451     132   ½21   ½19 6   
27 Saida Mamadova, Backaskolan, Malmö   05 281     042 361   471   80     132   011   125 19½   150  
28 Erik Blomberg, Freinetskolan Mimer, Norrtälje   02   027 511   34½   301     143   135   08 361     013 160  
29 Anton Iacobaeus, IES Nacka   132   06 170   50   220     130   151 481   35½     024 411  
30 Hannes Ryberg, Båtsmansdal, Mölnlycke   133 120   140     020   028 290   501   531     147 34½     140
31 Carl Gustafsson Wold, Fjäll, Göteborg   138 39½     08   ½42 261   50     144   125 110     014 200   5   
32 Anton Alexandersson, Lillestadsskolan, Växsjö 290     010   153   137 24½   21½   270     123 260     135   025 5   
33 Emil Berglind, Stureby skola, Stockholm 300     152 40     122   05   026 411   370     144 431     023 5   
34 Karl Åström, Geijerskolan, Malmö 110   260     149   ½28   141 190   431     024 230     ½30 451   5   
35 Can Ackam Kömurcu, Engelska Skolan Norr, Stockholm   150 141     012 16½   420     140 280     015   ½29 320     143 5   
36 Benjamin Värn-Knutsson, Örsundsbroskolan, Örsundsbro 80     016 451     027   146 371   401     ½42   028   ½20 180   5   
37 Laura Anelli, Södermalm, Stockholm 200     043   148 320     150   036 471     133 210   230     142 5   
38 Benjamin Holmbom, Ladubacksskolan, Arboga 310     022 240     045 521   531   390     046   1F   148   149 5   
39 Hampus Nyberg, Katarina Södra, Stockholm 221     ½31   07 150   210   410     138   043   149 400     146
40 Victoria Liu, Engelska Skolan Norr, Stockholm   ½16 451     125 440     07 350     036 410   461     139 300  
41 Fredrik Olsson, Vågbroskolan, Söderhamn   147 440   20½     025 340     139   033   140 451   180     029
42 Albin Danielsson, Freinetskolan Hugin, Norrtälje   018   151 271   31½     135 200     05 36½     019 250   370   4   
43 Jennie Jiang, Engelska Skolan Norr, Stockholm   023 371     147   04 180   280     034 391     148   033 350   4   
44 Jasper Forfang-Righard, Lunds ASK 481     141 230     140   016 130   310     021 330     045 521   4   
45 Sofia Andrew, Engelska Skolan Norr, Stockholm 70     040   036 381   481     151 240     026   041 441     034 4   
46 Victor Bremstedt, Rådmansö skola, Norrtälje 150     149 260     047 360     150 480   381     040   1F 390   4   
47 Annie Kildén, Annedal, Göteborg 410     148 430   461     027 220     037 511   300     052   1F 4   
48 Gabriel Andersson-Tholin, Örsundsbroskolan, Örsundsbro   044 470   370     152   045 491     146   029 430   380     153 4   
49 Jonas Hiding, Almbyskolan, Örebro   021 460   340     153   051   048   1F 521   390   501   380   4   
50 Johanna Nabbing, Brändströmska, Nylöse 350     04   152   024 370   460     030   1F 530     049 511   3   
51 Tove Eng, Norrbyskolan, Örebro   09 420     028   1F 491   450   290     047   152 530     050 3   
52 Helga Keyzer forsby, Katarina Södra, Stockholm   012 330   500   480     038   1F   153   049 510   471     044 3   
53 Vilhelm Dahl, Mossleskolan, Värnamo 170     054 320   490     1F   038 520     030   150   151 480   3   
54 Peter Antonic Svensson, Johannesbäckskolan, Uppsala   019 531   100     -F   -F   -F   -F   -F   -F   -F   -F 1   

Ställning i Klass G 01 efter rond 11
  Namn 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Tot
1 Klemens Ng, Montessori, Skövde 281     142 111     ½6 40     15 171   101     12   17 81  
2 Jedrzej Szumniak, Järnåkraskolan, Lund   150 341     143 171   6½     110 4½   71   10     18   15 9   
3 Sagar Batra, Internationella Skolan Atlas, Linköping   135   133 221     010 180   141   50     119   123 151     17 8   
4 Lisa Fredholm, Lilla Akademin, Stockholm   112 17½   391     145   11 91     ½2 6½   70   50     111
5 Simon Torell, Oscar Fredrik, Göteborg 191     06 211     148 421   10     13   111 9½     14 20  
6 Andrej Kampe Svanhill, Oscar Fredrik, Göteborg   154 51   71   1½     ½2   118 10½     ½4   08 9½   14½   7   
7 Baldur Teodor Petersson, Ellagårdskolan, Täby 141     121   06 201     122 111   91     02   14 10   30   7   
8 Martin Asghari, Vittraskolan, Norrköping   017 120     134 261     125   116 191     123 61   20     01 7   
9 Martin Hede, Lillsjö, Bro 161   291     113 181     ½10   04   07 171     ½5   ½6 12½   7   
10 Milton Pantzar, Näsbyparkskolan, Täby 461     136   145 31   9½   20     ½6   01   122 110     117 7   
11 Carl Forsinge, Noleredsskolan, Torslanda 441     124   01 431   331     07   118 50   121     110 40   7   
12 Filip Yhde, Vallatorpsskolan, Täby 40     18 351   371     017   142 22½   181     011 201     ½9 7   
13 Alexander Eriksson, Örsundsbroskolan, Örsundsbro 561     138 90     022 20½   281     ½14   129 150     123   124 7   
14 Edvin Hoac, Lilla Akademin, Stockholm   07   ½19 501   361   451     03 13½     133   124 22½     ½6 7   
15 Erik Ahltorp, Västra Ingelstad skola, V Ingelstad 521   430     146   042 481     019   138 251     113   03 221   7   
16 Adam Viklund, Engelska Skolan Norr, Stockholm   09 511     037 551     135 80   430     132 361     134 271   7   
17 Daniel Lozakovitj, Lilla Akademin, Stockholm 81     ½4 361     02 121   301     01   09   121 281   100  
18 Anders Spångberg, Mälarhöjdens skola, Stockholm 411   571     120   09   13 60   110     012 19½   441     129
19 Oscar Tansbo, Birka, Ekerö   05 14½     153   128 23½   151     08 30     ½18 431   331  
20 Tim Bergström Smolle, Engelska Skolan, Täby 301   481   180     07   ½13   145 330     134 311     012   128
21 Basil Alwaeli, Kronan, Trollhättan   140 70     05 240     157 461     136 431   170   29½     130
22 Jimmy Tran-Kihlberg, Mossleskolan, Värnamo   126 471     03 131   70   331     ½12   130 100     ½14   015 6   
23 Carl Johansson, Hertig Karlsskola, Sollentuna 420     144 251     ½30   ½19 291     124 80   30   130     134 6   
24 Lucas Johnsson, Öllsjöskolan, Kristianstad   125 110     042   121   147 381   230   441   140     133 130   6   
25 Matvej Tabor, Skarpabyskolan Virveln, Stockholm 240     152   023 491   80     147 371     015   029 361     135 6   
26 William Ward, Vallatorpsskolan, Täby 220     037 271     08   149 521   340   350     148   140   138 6   
27 Sam Ramtini, Engelska Skolan Norr, Stockholm 330   350     026   034   153 561     155 491   321   311     016 6   
28 Fabian Holmberg, Vallatorpsskolan, Täby   01 401     ½31 190   321     013 481     138   130   017 200  
29 William Sonntag, Vallatorpsskolan, Täby 511     09 381     033   143   023 421   130   251     ½21 180  
30 John Y. Ha, Johannes skola, Stockholm   020 411     155 23½   311     017   144 220   280     135 210  
31 Johan Sedendahl Eriksson, Vallatorpsskolan, Täby   057 541   28½   321     030   044 451   421     020   027   137
32 Jozef Szczepanowski, Matteus skolan, Stockholm 390   53½     149   031   028 571   471   160     027 421     144
33 Julia Johnson, Lilla Akademin, Stockholm   127 30   471   291     011   022   120 140     144 240     019 5   
34 Marcus Kovàcs, Lilla Akademin, Stockholm   036   02 80   271     150 401     126 200     143 160   230   5   
35 Gabriel Didriksson, Virsboskolan, Virsbo 30     127   012 461   160     037 411     126   139 300   250   5   
36 Julia Religa, Engelska Skolan Norr, Stockholm 341   100     017   014 391     141 210     137   016   025 431   5   
37 Albin Rahmström, Virsboskolan, Virsbo   047 261   161     012 380   351     025 360     146   149 310   5   
38 Adam Hofvander, Lilla Akademin, Stockholm   155 130     029 571     137   024 150   280     142   139 260   5   
39 Ania Scheja, Lilla Akademin, Stockholm   132 450     04 470     036 551     140   146 350   380   491   5   
40 Linus Gisselgård, Noleredsskolan, Torslanda 210     028 440     1F   154   034 390   511     141 260   461   5   
41 Nadja Prigorowsky, Lilla Akademin, Stockholm   018   030 541     151 440   360     035 521   400     155   148 5   
42 Ylva Sixt, Hindås skola, Hindås   123 10   241   151     05 120     029   031 380     032   150 4   
43 Leo Crevatin, Västberga, Stockholm 491     115 20     011 290   481     116   021 340     019   036 4   
44 William Lindell, Sjöängsskolan, Kalmar   011 230     140 521     141 311   300     024 330     018 320   4   
45 Jeffrey Chang, Engelska Skolan Norr, Stockholm   153   139 100   40     014 200     031 470     150   156 540   4   
46 Pontus Enström, Engelska Skolan Norr, Stockholm   010 501   150     035 551     021   152 390   370     153   040 4   
47 Jonas Hallstan, Katarina Södra, Stockholm 371     022   033   139 240   250     032   145 490     048 561   4   
48 Elias Lingensjö, Ytterhogdal, Härjedalen F1     020 571   50     015   043   028   153 260   471   410   4   
49 Alexander Åkesson Unkel, Nyvångsskolan, Dalby   043   1F 320     025 260   511   501     027   147 370     039 4   
50 Marcus Wiander, Lilla Akademin, Stockholm 20     046   014 531   340     154   049 561   450     151 420   4   
51 Nikolaj Wikeling, Brattbergsskolan, Arboga   029   016 561   410     052   049 541     040 551   500     153 4   
52 Andreas Thorén, Johanneberg, Göteborg   015 250     1F   044 511     026 460     041 561   540   551   4   
53 Elizabeth Johansson, Västra skolan, Eslöv 450     ½32 190     050 270     1F   156 480     154 460   510  
54 Elwis Ärlegård, Ervalla skola, Ervalla 60     031   041   156 400   500     051   055 530     152   145 3   
55 Tobias Thurgren, Virsboskolan, Virsbo 380     156 300     016   046   039 270   541     051 410     052 2   
56 Gunduz Mamadov, Mölletoftaskolan, Malmö   013 550     051 540     1F   027 530     050   052 450     047 1   
57 Rasmus Bromé, Hökåsenskolan, Västerås 311     018   048   038 210     032   -F   -F   -F   -F   -F 1   

Ställning i Klass H 02 efter rond 11
  Namn 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Tot
1 Alec Lee, Mälarhöjdens skola, Stockholm 171     18 211     12 30     110 41     15 121   111     17 10   
2 Linus Eisele, Nyvångsskolan, Dalby 111     115   16 10   100     15 71     ½3   14 121   131  
3 Jacob Jönsson, Byskolan, Södra Sandby   123 121     110 61     11 40   50   2½     17   116 111  
4 Jacob Fricke, Växthuset, Uppsala 51     06 151     18 111     13   01 101   20     07   112 7   
5 Anton Dik, Byskolan, Södra Sandby   04 231     114   17 181   20     13 10     116 60   101   7   
6 Vincent Jablonski, Fryxellska skolan, Västerås   19 41   20     03   113   011 81   120     110   15 141   7   
7 Elin Eriksson, Engelska Skolan Norr, Stockholm   114   010 91   50   191     18   02   111 30   41   10   6   
8 Emma Ohlsson, Västberga, Stockholm   118 10     122 40     121 70     06 131   191   100     120 6   
9 Granado Persson, Lilla Akademin, Stockholm 60     120   07 140   231     122   119 160     011 211   171   6   
10 William Naess, Vallatorpsskolan, Täby   116 71   30     121   12 10   11½     04 60     18   05
11 Jonas Al-Khalili, Vallatorpsskolan, Täby   02   1 121   201     04 61     ½10 70   91     01   03
12 Kajsa Nilsson, Noleredsskolan, Torslanda 20½     03   011 171     114 181   131     16   01   02 40  
13 Carl-Oscar Pilström, Träkvista skola, Ekerö 210   191     ½18   122 60   141     012   08 151     120   02
14 Otto Stavervik, Engelska Skolan Norr, Stockholm 70     116 50     19 120     013   121 19½   181   171     06
15 Agaton Kopparberg, Sjöängen, Stockholm 01   20     04   018 220     123   1F 20½     013   119 161  
16 Martin Strömberg, Ängslättsskolan, Bunkeflostrand 100   140     019   1F   120   117 181     19 50   30     015 5   
17 Carl Björkman, Stureby skola, Stockholm   01 180     ½20   012   1F 160   231   211   221     014   09
18 Martin Elvingsson, Långseruds skola, Säffle 80     117 13½   151     05   012   016 231     014   1F 220  
19 Lukas Jacobsson, Stureby skola, Stockholm 220     013 161     123   07 211   90     ½14   08 150     1F
20 Felix Kahlert, Drottningdals skola, Rådmansö   ½12 90   17½     011 160     1F   122   ½15 231   130   80  
21 Sofia Gustafsson, Mälarhöjdens skola, Stockholm   113 221     01 100   80     019 140     017   1F   09 231   4   
22 Ella Almgren, Noleredsskolan, Torslanda   119   021 80   130     115 90   200     1F   017   023   118 4   
23 Hannah Mee von Bergen, Lilla Akademin, Stockholm 30     05   1F 190     09 150     017   018   020 221     021 2   

Ställning i Klass I 03- efter rond 11
  Namn 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Tot
1 Marta Religa, Engelska Skolan Norr, Stockholm 101   31     114 41     12 231     18   17 161   111     06 10   
2 Gabriel Nguyen, Ängsgårdsskolan, Linköping   118 191   121     124 10   41     13   15 151     110 111   10   
3 SooHan Jang, Engelska Skolan Norr, Stockholm 201     01   117   127 251   161   20     14 71   151     110 9   
4 Amadeus Bech Johansson, Hindås skola, Hindås   15 171   81     01 131     02   123 30   241     116 121   8   
5 Matija Svetic, Lundaskolan, Stockholm 40   150     1F 211     120   111   113 20   100     124 161   7   
6 Hugo Lundberg, Ormkärrskolan, Västerås   023 341     ½18 110     017 211     129 251     18 7½   11   7   
7 Nathalie Westin, Ljungenskolan, Höllviken   011 331   260   311     110   112   124 10     03   ½6 131  
8 Felix Tran, Gluntens montessori skola, Uppsala   134 23½     04 291     19   115 10   240   60     127 211  
9 Nils Hallstan, Katarina Södra, Stockholm   ½29 301   191     023 80     018   117 271   130   281     115
10 Victor Forsinge, Noleredsskolan, Torslanda   01 201   150     132 70     128   114 121     15 20   30   6   
11 Kaj Konlarsky, Skårsskolan 71     012 250     16 281   50     119   118 231     01   02 6   
12 Ludvig Carlsson, Hökåsenskolan, Västerås   133 111     02 130   141   70     126   010 181   231     04 6   
13 Adam Nilsson, Noleredsskolan, Torslanda 321     125 240     112   04 261   50     015   19 141     07 6   
14 Felix Nordling, Lunds ASK   131 271   10     025   012   130 100   171     126   013 241   6   
15 Alexander Isaksson, Futurum, Bålsta 170     15   110 301     ½16 80   251   131     02   03 90  
16 David Messing, Midgårdsskolan, Täby 240     1 311     126 15½     03 181     123   01 40     05
17 Ida Slowak, Stenholmsskolan, Huskvarna   115   04 30     028 61     120 90     014   1F 251   23½  
18 Hampus Karlsson, Gällkvistskolan, Skara 20     122 6½     019   129 91     016 110     012 311     127
19 Trino Paltzer, Sollentuna SK 221     02   09 181     ½30 27½   110     026 31½     1F   128
20 Amelie Cam, Gluntens montessori skola, Uppsala   03   010 1     122 50   170   321     ½28   027 331   301  
21 Eric Enström, Engelska Skolan Norr, Stockholm 300     029 22½     05   133   06   1F 311   321   261     08
22 Noah Almgren, Noleredsskolan, Torslanda   019 180     ½21 200     1F 331   280     130   025   129 311  
23 Hugo Ramström, Virsboskolan, Virsbo 61     ½8 291   91     124   01 40   160     011   012   ½17 5   
24 Elliott Wollheim, Engelska Skolan Norr, Stockholm   116 281     113 20   230     125 70     18   04 50     014 5   
25 Noah Hofvander, Lilla Akademin, Stockholm   126 130     111 141     03 240     015   06 221     017 321   5   
26 Elliot Emmoth, Herrgärdsskolan, Västerås 250     132   17 160     127   013 120   191   140     021 331   5   
27 Martin Vatn, Hökåsenskolan, Västerås   10   014 281   30   260     ½19   130   09 201   80   180  
28 Sebastian Hoac, Lilla Akademin, Stockholm 01     024   027 171     011 100     122 20½   291     09 190  
29 Anton Arnborg, Engelska Skolan Norr, Stockholm 9½   211     023   08 180     132 60     133   028 220     1F
30 Adrian Bring, Ervalla skola, Ervalla   121   09 1     015 19½   140   270   220     133   132   020
31 Oscar Jönsson, Byskolan, Södra Sandby 140   01     016   07 320     1F 331     021   ½19   018   022
32 Tess Lindén, Almbyskolan, Örebro   013 260     133 100     131 290     020   1F   021 300     025 3   
33 Aniela Wikeling, Brattbergsskolan, Arboga 120     07 320     1F 210     022   031 290   300     020   026 1   
34 Victor Vatn, Hökåsenskolan, Västerås 80     06   030   -F   -F   -F   -F   -F   -F   -F   -F 0